Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Επείγουσες ανακοινώσεις

Επείγουσες ανακοινώσεις

Επείγουσα Ανακοίνωση:

Οι μαθητές της Γ' Λυκείου καλούνται μέχρι Παρασκευή 19/4/2013 να φέρουν στη διεύθυνση του σχολείου δύο φωτογραφίες ταυτότητας (μία για το δελτίο εξεταζομένου και μία για το απολυτήριο). Όσοι μαθητές θα εξεταστούν ενδοσχολικά για τη λήψη απολυτηρίου θα φέρουν μία φωτογραφία.

Επείγουσα Ανακοίνωση:

Από Τετάρτη 17/4/2013 έως και Παρασκευή 26/4/2013 καλούνται όλοι οι υποψήφιοι είτε των Γενικών Λυκείων (90% και 10%) να προσέλθουν για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), που θα δημιουργήσουν οι ίδιοι, ως εξής:

• Οι υποψήφιοι ΓΕΛ για το 90% οι οποίοι έχουν κάνει αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις (είτε ως τελειόφοιτοι είτε ως απόφοιτοι) στο 1ο ΓΕΛ Κέρκυρας θα επιδεικνύουν το δελτίο εξεταζομένου ή την αστυνομική τους ταυτότητα. Σε περίπτωση εξουσιοδοτημένου από τον υποψήφιο εκπροσώπου, θα κατατίθεται στο Λύκειο η πρωτότυπη εξουσιοδότηση, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή.
  • Οι υποψήφιοι ημερήσιων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ-Β΄ για το 10% για να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), μπορούν να απευθυνθούν σε οποιοδήποτε Λύκειο όπου και θα επιδεικνύουν στο Λύκειο την πρωτότυπη Βεβαίωση Πρόσβασης και την αστυνομική τους ταυτότητα. Σε περίπτωση εξουσιοδοτημένου από τον υποψήφιο εκπροσώπου, θα κατατίθεται στο Λύκειο η πρωτότυπη εξουσιοδότηση, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή.

Στο ίδιο διάστημα όσοι από τους υποψηφίους ανήκουν σε κάποια ειδική περίπτωση, θα προσκομίσουν στο Λύκειό τους τα απαραίτητα δικαιολογητικά (μαζί με το πρότυπο ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ σχετικής αίτησης) και μετά από τον έλεγχο των δικαιολογητικών, θα χαρακτηρίζονται ως ειδική περίπτωση (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, κοινωνικά κριτήρια).  Για τα δικαιολογητικά και τη διαδικασία, οι υποψήφιοι μπορούν να ενημερωθούν  από την ιστοσελίδα του ΥΠΑΙΘΠΑ: www.minedu.gov.gr στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, όπου αναρτώνται όλα τα σχετικά έγγραφα, εγκύκλιοι, υποδείγματα αίτησης και υπεύθυνων δηλώσεων κλπ.

Υπενθυμίζεται ότι τα παραπάνω δεν αφορούν τις ειδικές κατηγορίες των πολύτεκνων, των τρίτεκνων κλπ. για τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές και τις Σχολές Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού, καθώς η διαδικασία και τα δικαιολογητικά γι? αυτές τις Σχολές καθορίζονται και ανακοινώνονται από τα αρμόδια Υπουργεία.

Η σχετική εγκύκλιος είναι διαθέσιμη εδώ (http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/130415_eguklios_panelladikwn.doc), ενώ τα συνημμένα δικαιολογητικά είναι διαθέσιμα εδώ (http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/130415_sunimmena_egukliou.zip)